Ağ İletişimi: Uzaktan Çalışan İş Gücünüzü Güçlendirmenin 5 Yolu

Evden çalışma ve iş birliği için ağ yapınızı güçlendirmenin yolu

Bryson Hopkins
Ağ İletişimi: Uzaktan Çalışan İş Gücünüzü Güçlendirmenin 5 Yolu

Şirketiniz bünyesinde sayıları giderek artan uzaktan çalışanları desteklemek adına ağ yapınız gerekli özelliklere sahip mi? Birçok çalışanın, alt yüklenicinin ve iş ortağının uzaktan çalışmakta olduğu bu günlerde, ağ kapasitelerini edge seviyesine çıkarmayı hedefleyen BT şirketlerinin karşı karşıya kaldığı temel soru tam olarak bu.

Koronavirüs nedeniyle küresel iş gücünün ofisten eve geçişinden önceki dönem olan 2018 yılı itibariyle sadece ABD’de 5 milyon kişi düzenli olarak evden çalışıyordu.[i] Bu rakama, esnek ekonomi kapsamında düzenli olarak evden çalışan 1,6 milyon Amerikalı sözleşmeli çalışan da eklenebilir.[ii] 2018 yılında, Avrupa Birliği’nde 15 ila 64 yaş arası kişilerin %5,2’si genel olarak evden çalıştı.[iii] Gartner’ın öngörüsüne göre “2019 yılında küresel olarak %5 düzeyinde bulunan uzaktan çalışma oranı, 2024 yılına kadar kısmen veya tamamen evden çalışan sayısının artmasıyla %30’a çıkacak. [iv]”

Günümüzdeki uzaktan çalışma trendleri nedeniyle hem genel, hem de özel ağlar üzerindeki talep artıyor. Bu talebi karşılayabilmek için servis sağlayıcıları ve birçok farklı sektörde hizmet veren kurumsal müşterilerimiz, Platform Equinix® üzerinde ağ ve bulut tabanlı UCC çözümlerinden yararlanıyor ve bazı yaratıcı stratejiler benimsiyor.

Equinix Cloud Exchange Fabric™

Establish data center-to-data center network connections on demand between any two ECX Fabric locations within a metro or globally via software-defined interconnection.

Read More
ecx-fabric

Aşağıda, giderek  büyüyen “evden çalışma” anlayışı doğrultusunda ağ kapasitelerini uygun maliyetle hızlı ve verimli bir şekilde güçlendirmek isteyen müşterilerimizin benimsedikleri en önemli yaklaşımları bulabilirsiniz.

1.   Daha fazla esneklik ve ölçeklenebilirlik için sanal bağlantı

Yazılım tanımlı ağ (SDN) ve ağ fonksiyonu sanallaştırma (NFV) yöntemleri, mevcut ağ kapasitenizi, hiçbir özel amaçlı donanım altyapı harcamasına gerek olmadan artırabilir. Yazılım tanımlı geniş alan ağı (SD-WAN), ağ kontrolünün büyük bölümünü buluta taşıyarak, uzak coğrafi konumlardan kurumsal ağınızla ucuz ve hızlı bağlantı kurmanıza imkan tanır. SD-WAN servisleri sayesinde, ağ omurganızı hızlı bir şekilde ister internet, isterse özel ara bağlantı ile uzaktan kullanıcılarınızın bulunduğu yöne doğru genişletebilirsiniz. Şu anda, Platform Equinix üzerinde Citrix NetScaler SD-WAN, Cisco SD-WAN ve Verizon Virtual Network Services SD- WAN gibi birçok sanal özel ağ (VPN) ara bağlantı çözümü mevcut.

2.   Bulut tabanlı UCC erişimi

SD-WAN çözümleri ayrıca, hem internet hem de VPN ile hızlı bir şekilde bulut tabanlı UCC platformlarına erişebilmenize imkan tanır. VPN yöntemini tercih eden organizasyonlar için, Cisco WebEx, Microsoft Teams ve Zoom gibi bulut tabanlı UCC servis sağlayıcılarına direkt ve güvenli erişim sağlayan Orange Business Services gibi çözümler mevcuttur. Ayrıca Zoom, müşterilerine videolu iletişim servislerine erişimde internete alternatif olarak Platform Equinix üzerinden özel ara bağlantı hizmeti de sunuyor.

SD-WAN’ı hem şirketiniz ile ağ ve bulut sağlayıcıları arasında kuracağınız özel trafik hem de hem de kritik iş ortağı ekosistemlerine hızlı ve güvenli erişim için kullanabilirsiniz.

3.   Yüksek verim için ağ bant genişliğini artırma

HD video toplantılar ve diğer UCC uygulamaları, çok yüksek ağ bant genişliği gerektirmektedir. Kullanıcılar, bireysel gereksinimlerini UCC sağlayıcılarının web sitesinden öğrenebilir; ancak, genel bir fikir verecek olursak, yüksek ses ve görüntü kalitesinde bir WebEx toplantısı [v] için Cisco 2,5 Mbps indirme ve 3,0 Mbps gönderme hızı öneriyor ve bu rakamlar yalnızca bire-bir görüşmeler için geçerli. Şimdi, bir de uzaktan çalışanları için binlerce eş zamanlı HD video toplantısını destekleyecek bir kurumu düşünün!

Hem VPN, hem de genel internet erişimi için daha yüksek bant genişliğine sahip bağlantıların hızlı bir şekilde temini, sanal masaüstü altyapıları (VDI) gibi diğer uzaktan çalışan verimliliği çözümlerine yönelik yüksek hacimli kullanımı desteklemek için de kritik önem taşıyor. Platform Equinix üzerinden SD-WAN teknolojilerini kullanarak, istediğiniz zaman hızlı bir şekilde daha yüksek bant genişliği kapasitesinden faydalanabilirsiniz. Örneğin, Verizon’un Yazılım Tanımlı Ara Bağlantı (SDI) çözümü, sadece birkaç dakika içinde Verizon MPLS ağları ile Equinix International Business Exchange™ (IBX ®) veri merkezleri arasında ara bağlantı kurarak sahip olduğu IP MPLS ağına direkt ve güvenli erişim elde etmek için SDN teknolojisini kullanıyor. Verizon ayrıca, birden çok bulutla bağlantı da dahil olmak üzere, uçtan uca SD-WAN altyapısı için görünürlük ve kontrol sağlayan vManage’ı da destekliyor.

4.   Peering ile daha geniş IP kapsamı

Equinix ve iş ortaklarının yönettiğine benzer küresel IP trafik değiş tokuşu ve internet değişimi, internet ağının kapsama alanını ve kapasitesini artırmada kritik öneme sahip. Bu internet değişim noktaları, aynı fiziksel lokasyondaki birçok internet servisi, ağ ve içerik iletim ağı sağlayıcıları arasındaki IP trafiğini bir yerde topluyor. Sağlayıcılar arasında sağlanan bu yakınlık, ağlar arasında gerçekleşen IP trafiğinin “paylaşımındaki” durak sayısını azaltıyor. IP değişim noktaları bir yandan gecikmeyi ve gidiş-geliş süresini azaltıp ağ trafiğini güçlendirirken, bir yandan da maliyetleri düşürüyor.

Platform Equinix üzerindeki internet değişim imkanlarından yararlanmanın diğer bir avantajı da, tüm ağ sağlayıcıların da lider bulut sağlayıcılarıyla aynı lokasyonda yer alması. Bu, bulut tabanlı UCC platformları ve VMware Cloud on AWS gibi diğer sanal servislere hızlı erişim imkanı sunan AWS, Microsoft Azure, Google ve Oracle bulut platformlarına giden yolları da kapsıyor.

5.   Ağ, bulut servisleri ve şirket ekosistemleri ile aradaki mesafeyi azaltma

BT kaynaklarınızı ağ ve bulut ekosistemlerine daha yakın konumlandırmak hem gecikme sürelerini azaltır, hem de kullanıcılarınızın optimum performans için ihtiyaç duydukları servislere daha hızlı ve kolay bir şekilde erişmelerini sağlar. Dünya genelinde, 55 metropolde, 1.800’den fazla ağ ve 2900’den fazla bulut ve BT servis sağlayıcısına ev sahipliği yapan Platform Equinix, uzaktan çalışanlarınızın hiçbir aksama olmaksızın çalışmaya devam etmesi için gereken kritik servislere isteğe bağlı erişim sunuyor.

Equinix, artan uzaktan iş gücünü desteklemek için günümüzdeki şirketlerin ihtiyaç duyduğu dijital altyapı ve çözümleri sağlıyor. Equinix Cloud Exchange Fabric™ (ECX Fabric™) şirketler, ağlar ve bulut servisleri arasında yazılım tanımlı hızlı bağlantı sunarak, bağlantı konfigürasyon süresini haftalardan dakikalara indiriyor. Network Edge, hiçbir ek donanıma gerek olmaksızın lider sanal ağ servislerini seçmeye, yapılandırmaya ve bunlarla bağlantı kurmanızı sağlayacak şekilde optimize edilmiştir. Equinix Internet Exchange ise 30’un üstünde pazarda, en büyük küresel peering çözümü ile internet trafiği değişimini desteklemektedir.

Ağ kapasitenizi bölgesel, ulusal ve küresel düzeyde hızlıca nasıl geliştirebileceğinizi keşfetmek için ECX Fabric hakkında daha fazla bilgi edinin.

 

 

[i] Global İş Yeri Analistlerinin 2018 Yılı Amerikan Toplum Servisi (ACS) Verileri Analizi.

[ii] USAFacts, ABD İş İstatistikleri, “Esnek ekonomi nedir?”

 [iii] Eurostat, “Evden çalışmak ne kadar olağan?” Haziran 2020.

[iv] Gartner, “Pazar Trendleri: Uzaktan Çalışmadaki Artış, Kurumsal İletişim Hizmeti Tüketiminde Değişime Yol Açıyor” (Gartner aboneliği gerekli) Hazırlayan Analistler: Hanna Karki, Grigory Betskov, Susanna Silvennoinen, 5 Şubat 2020 – ID G00715355. Gartner aboneliği gereklidir.

 [v] Cisco, “Cisco WebEx toplantılarında video göndermek ve almak için minimum bant genişliği gereksinimleri nelerdir?’

Avatar photo
Bryson Hopkins Former Senior Director, Global Solutions Enablement
Subscribe to the Equinix Blog