Jak usługi zarządzania danymi mogą poprawić wydajność kolokacji

Innowacyjne usługi w nowoczesnym centrum danych

Dominik Fugiel

Organizacje potrzebują aktualnych informacji o statusach operacji z centrów danych na całym świecie, aby móc skutecznie prowadzić interesy z klientami, partnerami i dostawcami. Oczekują pełnego wsparcia i wysokiej jakości usług: w tym monitoringu w czasie rzeczywistym, szybkiej reakcji, bezpieczeństwa oraz rozwiązań optymalizujących koszty. Eksperci nie mają wątpliwości, że rynek centrów danych rośnie. W 2019 w Polsce wynosił 1,9 miliarda złotych, a przewidywana wartość w 2025 to ponad 4,2 miliarda złotych. Roczna dynamika będzie wynosiła około 20% zgodnie z raportem PMR „Rynek centrów danych w Polsce 2020’[i].

Introduction to Equinix IBX SmartView™

IBX SmartView™ provides online access to real-time environmental and operating information relevant to a customer’s IBX footprint, enabling you to bridge the infrastructure monitoring gap between your on-premise and globally distributed infrastructure.

Watch the Webinar
ibx20smartview.png

Zobowiązanie do ciągłego rozwoju naszych usług

Rynek centrów danych rozwija się i dojrzewa, klienci oczekują więc od dostawców najlepszych możliwych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo, niezawodność, optymalizację kosztów i pełną kontrolę oraz dostępność w skali globalnej. Odpowiadając na te potrzeby, w Equinix nieustannie rozwijamy ofertę zwiększając dostępną przestrzeń oraz zapewniając naszym klientom innowacyjne rozwiązania. Nasze ponad 220 centra danych, International Business Exchange™ (IBX®), połączone są bezpośrednio i wirtualnie w ponad 63 światowych ośrodkach zlokalizowanych w 26 krajach na 5 kontynentach. Centrum danych w Warszawie, WA3 IBX , otwarte w pierwszym kwartale 2020 podwoił swoją wielkość w pierwszych 12 miesiącach od rozpoczęcia działalności.  W ostatnim czasie WA3 uzyskało również certyfikat Loyd’s Register ISO 9001:2015, ISO/IEC 27001:2013, ISO 22301:2012.

Dane na wyciągnięcie ręki

IBX SmartViewTM to oprogramowanie Equinix dostarczające szczegółowe informacje operacyjne klientom kolokacji. To kompleksowe rozwiązanie w modelu SaaS do zarządzania infrastrukturą centrum danych (DCIM – Data Center Infrastructure Monitoring) stworzone przez inżynierów w Centrach Rozwoju Produktu Equinix zlokalizowanych w Dolinie Krzemowej, Singapurze oraz Warszawie. Obecnie IBX SmartView oferuje  monitoring ponad 130 centrów danych Equinix włączając w to centrum danych IBX® WA3 w Warszawie.

Dzięki danym uzyskiwanym w czasie zbiliżonym do rzeczywistego, takim jak pobór mocy dla poszczególnych obwodów, temperatura, wilgotność i wiele innych szczegółowych danych operacyjnych, klienci mogą być na bieżąco z aktualnym stanem ich zasobów, zlokalizowanych w odpowiednim centrum danych. Indywidualnie definiowane powiadomienia o alertach wysyłane mogą być pocztą elektroniczną, głosową lub SMS-em, umożliwiając klientom szybką reakcję na ważne zdarzenia. Głównym zadaniem IBX SmartView jest lepsze zarządzanie procesami operacyjnymi, planowaniem i wspieraniem ciągłości biznesowej, co stało się jeszcze ważnejsze, biorąc pod uwagę zdalny system pracy większości organizacji w Polsce i na świecie wraz z prawdopodobieństwem, że praca z domu stanie się szerzej akceptowaną praktyką po pandemii.

Big Data: Monitorowanie Globalnego Portfolio Centrów Danych

Informacje o aktualnym stanie tysięcy urządzeń w globalnych centrach danych Equinix IBX zawartych w ponad 9 000 pomieszczeń serwerowych (ang. cage) i ponad 126 000 szaf serwerowych (ang. cabinet) dostarczane są poprzez bezpośrednią integrację z urządzeniami oraz poprzez czujniki IoT (Internet of Things) przesyłające dane do systemu centralnego. To niemałe wyzwanie inżynieryjne, patrząc na to, że jest to prawie 400 milionów zdarzeń i 500 GB danych przetwarzanych dziennie. Ten strumień danych zapewnia transparentność i pełną wiedzę o warunkach panujących w centrach danych IBX® na całym świecie. Platforma SmartView przetwarzając tę ogromną ilość danych, dostarcza je zarówno klientom Equinix, jak i wewnętrznym zespołom operacyjnym w czasie niemal rzeczywistym.

Ważnym aspektem platformy SmartView, jest wysoko dostępna architektura działająca na setkach serwerów, skalowalna do obsługi petabajtów danych oraz w pełni dostosowana do specyfiki platformy Big Data i IoT obejmując procesy: gromadzenia, szybkiego przetwarzania i raportowania danych.

Jakie są korzyści nowoczesnych systemów zarządzania danymi?

  1. Większa efektywność pracy zespołu IT i szybka reakcja na zmieniające się warunki

Niezawodność i dostępność infrastruktury oraz usług w centrum danych ma decydujące znaczenie dla zapewnienia ciągłości biznesu klientów Equinix. Platforma IBX SmartView zapewnia naszym klientom wgląd w bieżące dane dotyczące parametrów działania urządzeń w Data Center, aby aktywnie identyfikować i naprawiać zdarzenia zanim wydarzą się awarie powodujące niedostępność lub degradacje usług. Aplikacja pozwala w wydajny sposób monitorować zasoby IT dzięki obserwacji zdarzeń w czasie niemal rzeczywistym poprzez interfejs użytkownika lub integracje przez dedykowane API. Oprogramowanie pozwala na efektywny wgląd do dużych zbiorów danych w sposób przyjazny i uporządkowany dla użytkownika, co wspiera szybkie podejmowanie decyzji w oparciu o dane.

  1. Optymalizacja wykorzystania energii

Kluczowym czynnikiem ryzyka, którym należy zarządzać pod kątem operacyjnym w centrum danych, jest efektywne wykorzystanie energii. Każde centrum danych zawiera szeroką gamę zasobów, od serwerów i sprzętu sieciowego po generatory i systemy HVAC. Zespoły techniczne Equinix oraz klienci muszą wiedzieć, czy urządzenia narażone są na przekroczenie przydzielonych limitów poboru mocy i jaką mają zdolność do włączania nowych zasobów. IBX SmartView umożliwia łatwą analizę bieżącego poboru mocy od poziomu całego data center do poziomu poszczególnych obwodów zasilania. Poprzez obserwację danych w IBX SmartView, klienci mogą zarządzać swoim poziomem mocy w pomieszczeniu serwerowym / klatce – czyli maksymalnym obciążeniem mocy, które urządzenia elektryczne we wszystkich szafach w klatce mogą pobierać jednocześnie – a także planować swoje zapotrzebowanie na moc. Aplikacja pomaga zapewnić właściwą dystrybucję mocy pomiędzy źródłami pierwotnymi i redundantnymi wewnątrz szafy oraz reagować na odpowiednie progi mocy w oparciu o skonfigurowane w systemie powiadomienia alarmowe, przesyłane w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Te funkcjonalności ostatecznie pozwalają na optymalizację zużycia energii i kosztów operacyjnych w centrach danych.

  1. Aplikacja i API – dopasowane do Twoich potrzeb

IBX SmartView dostępne jest jako aplikacja w modelu SaaS dla Klientów Equinix oraz działów operacyjnych Equinix.

Platforma udostępnia również API, umożliwiając integrację z systemami zewnętrznymi.

Integracja poprzez API daje możliwość wykorzystania tzw. Streaming API dla danych szybko-zmiennych, zapewniając dostęp w czasie zbliżonym do rzeczywistego lub użycie tradycyjnego REST API dla danych o niskiej zmienności, takich jak np. informacje o sprzęcie i innych elementach infrastrukturalnych w data center. Korzystając z interfejsów API, klienci mogą tworzyć własne aplikacje i spersonalizowane dashboardy, które pokazują kluczowe dane i pomagają w ich szybkiej analizie.

Skorzystaj z webinaru, podczas którego zobaczysz praktyczne zastosowanie IBX SmartView i zaczniesz poprawiać wydajność operacyjną, zmniejszać ryzyko i aktywnie planować infrastrukturą cyfrową.

 

Dowiedz się więcej o IBX SmartView z naszych poprzednich wpisów blogowych:

Siedem rzeczy, o których trzeba pamiętać przy wyborze operatora centrum danych

5 ways to improve your Digital resiliency

Real-time DCIM with IBX Smartview APIs: 3 things you need to know

 

 

 

[i] Data Center Market in Poland 2020, PMR, 2020

 

 

 

Avatar photo
Dominik Fugiel Director, Product Software Architecture and Engineering
Subscribe to the Equinix Blog