Önce-Dijital mi, Önce-Bulut mu?

GXI Sayı 5, yalnızca bulut bilişimin neden yeterli olmadığını ortaya koyuyor

Steve Madden
Önce-Dijital mi, Önce-Bulut mu?

Son iki yılda pandemi, işletmeleri iş modellerini dijitalleştirmeye zorlayarak dijital hizmetlere olan talebi artırdı. Equinix 2020-2021 Teknoloji Trendleri Anketi’ne (GTTS) göre, tüm dünyada BT karar vericilerinin %47’si pandemi nedeniyle dijital dönüşüm planlarını hızlandırdıklarını bildirdi.

Tüm dünyada önce-dijital stratejileri uygulamaya hazır olan dijital liderler, sadece önce-bulut stratejiler uygulamakla bile, olağan iş dönemlerde yıllar alabilecek işleri birkaç ay içinde başardılar. Equinix tarafından yayınlanan yıllık pazar araştırması Global Ara Bağlantı Endeksi (GXI) raporunun 5. Sayısında yer alan bilgiye göre, önce-dijital stratejiler uygulayan İşletme ve Hizmet Sağlayıcı dijital liderler dönüşümlerinde 4,5 kat daha önde gidiyorlar.

The time for a digital-first strategy is now.

The Global Interconnection Index (GXI) is the industry’s leading source of data and insight on interconnection and its increasing impact on the digital world.

Get The GXI Report!
gxivol5

Bulut bilişim tek başına neden yeterli değil

Önce-bulut stratejisi, mevcut iş süreçlerine hizmet eden teknolojinin dönüşümüne odaklanır. Önemli bir adım olmakla birlikte, önce-bulut stratejisi, dijital dünyada rekabet etmek ve liderlik etmek için yeterli değil.

Önce-dijital stratejisi ise, iş süreçlerini dönüştürmek için teknolojiyi kullanır. Dijital işin ve teknoloji stratejilerinin yolları, organizasyon performans açığını kapatmak, fırsatları genişletmek ve dijital dönüşüm çabalarından önemli getiriler elde etmek için kesişir. İster önde olmak için, isterse hayatta kalmak için mücadele ediyor olsun, artık her işletmenin önce-bulut stratejisinden önce-dijital stratejiye geçiş yapması gerekiyor.

GXI Sayı 5, kuruluşların önce-dijital stratejilerini nasıl geliştirdiğini ortaya koyuyor

GXI raporuna göre, dijital ekonomi, 2024 yılına kadar %44’lük bir bileşik yıllık büyüme oranıyla (CAGR) büyüyerek, 2020 küresel toplamının 4 katına çıkması tahmin edilen dünya arabağlantı bant genişliğini[i] sürüklemeye devam ediyor. Ara bağlantı bant genişliğinin gerçekte internetten 15 kat daha büyük olduğu tahmin ediliyor!

Sektörün arabağlantı bant genişliği kapasitesi gelişimine ilişkin önde gelen veri ve bilgi kaynağı olan GXI Sayı 5, İşletmelerin ve Hizmet Sağlayıcıların küresel dijital ekonomiyi şekillendirmek ve ölçeklendirmek için ara bağlantı bant genişliğini ve dağıtılmış altyapıyı nasıl kullandığını ortaya koyuyor.

Önce-dijital stratejiyi yönlendiren üç makro eğilim

GXI Sayı 5, dijital dönüşümü şekillendiren makro eğilimleri açıklıyor ve dijital liderlerin izledikleri önce-dijital stratejileri özetliyor. Rapor, herhangi bir kuruluşun önce-dijital stratejisine ışık tutabilecek dijital dağıtım etkinliğinin boyutuna ve büyüme hızına ilişkin sektör ve coğrafya temelinde ayrıntılar içeriyor.

Şu üç makro eğilim, dijital liderlerin verilerinden ve gözlemlenen stratejilerinden yansımakta:

 • Dijital hizmetleri etkinleştirme: GXI, işletmelerin dijital çekirdeği ölçeklemesiyle, son iki yılda çoklu bulut ve çok bölgeli benimseme oranında 3 kat artış meydana geldiğini gösteriyor.
 • Dijital katılımı genişletme: GXI, şirketlerin kamu ve özel aaS alternatiflerine geçmesinden dolayı, SaaS’ın artık en büyük BT harcama kalemi olduğunu ortaya koyuyor.
 • Dijital yakınlık sağlama: GXI, dijital liderlerin son birkaç yılda dijital uçta genişleme oranlarını iki katından fazla artırdığını gösteriyor.

Önce-dijital strateji, dijital altyapı gerektiriyor

Önce-dijital strateji, başarı için dijital altyapının üç temel bileşenini içeriyor: dijital çekirdek, dijital ekosistemler ve dijital uç.

 • Dijital çekirdek, kuruluşların dijital platformlarının temelini oluşturduğu yer. GXI, dijital çekirdeğin, hem ara bağlantı bant genişliğinin hem de dijital altyapı kapasitesinin %70’i ile küresel konumların %20’sini kapsadığını ortaya koyuyor.
 • Dijital ekosistemler, kuruluşların dijital ekonomiye katıldığı yerler. GXI, küresel planda Hizmet Sağlayıcıların ortalama olarak 100’ün üzerinde ayrı iş ortağıyla ara bağlantı kurduğunu gösteriyor.
 • Dijital uç, bir kuruluşun dijital varlığının fiziksel dünyayla buluştuğu, müşterilere, çalışanlara, uç noktalara ve akıllı operasyonlara yerel yakınlık sağlayan yer. GXI, dijital ucun, altyapı dağıtımlarının ve ara bağlantı bant genişliğinin ~%30’u ile küresel konumların %80’ini kapsadığını gösteriyor.

Son olarak, dijital altyapı, bağlı nesneler arasındaki mesafeyi ortadan kaldıran ve iki yönlü trafik alışverişini (yüklemeler ve indirmeler) optimize etmek için yakındaki hizmetleri doğrudan birbirine bağlayan Interconnection Oriented Architecture® (IOA®) gerektirir.

Hizmet Sağlayıcılar, Kurumsal dijital dönüşüme öncülük ediyor

GXI tahmini, toplamda Hizmet Sağlayıcıların 2024 yılına kadar küresel ara bağlantı bant genişliğinin (13,794 Tbps) %64’ünü tüketeceğini ve bunun içinde sadece Ağ Hizmet Sağlayıcılarının payının ise %32 olacağını ortaya koyuyor. Dağıtım kıyaslaması, Servis Sağlayıcıların, İşletmelerin uçlara doğru genişlemesine yardımcı olmalarıyla (% 57 CAGR), uçlarda patlama şeklinde (çekirdeğin büyümesinin neredeyse iki katı) bir genişleme gösterdiklerini ortaya koyuyor.

Finansal Hizmetler ekosistemi, dünyadaki Kurumsal ara bağlantı bant genişliği büyümesine öncülük ediyor

Finansal Hizmetlerin, pandemi sırasında küresel e-ticaret ve dijital ödemelerdeki artış sayesinde Kurumsal ara bağlantı bant genişliğinin %50’sinden fazlasını ya da küresel kapasitenin %18’ini oluşturması bekleniyor. Lojistik ve tedarik zinciri iş modellerini dijitalleştirme yolunda hızla ilerleyen imalat sektörünün en büyük finans dışı hizmetler lideri olacağı tahmin ediliyor.

Amerika, Asya-Pasifik ve EMEA bölgeleri belirgin şekilde farklı büyüme ve olgunluk ölçümleri sergiliyor

GXI Sayı 5, bölgelere göre çekirdek ve uç metropoller, sektör tedarikçileri ve iş ortakları, bulutlar ve ağların karışımı itibariyle ara bağlantı bant genişliğinin beş yıllık tahmini yıllık büyümesini veriyor. Bu veriler, ilgili GXI bölgesel bloglarında ayrıntılı olarak açıklanan bölgesel eğilimlerin farklı farklı görünümünü sunuyor:

 • Amerika kıtası, ara bağlantı bant genişliğinin %47’sini oluşturan dünyanın en büyük bölgesi ve %43’lük bir CAGR ile büyüyerek 2024 yılına kadar 10.156+ Tbps’ye ulaşması bekleniyor.
 • Asya-Pasifik (APAC) bölgesinin 2024 yılına kadar %46’lık bir CAGR ile büyümesi ve küresel ara bağlantı bant genişliğinin %28’ini oluşturması bekleniyor.
 • Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinin 2024 yılına kadar %46’lık bir CAGR ile büyümesi ve küresel ara bağlantı bant genişliğinin %25’i olan 5.327 Tbps katkıda bulunması bekleniyor.

Atılım yapan dijital liderler

Aşağıdaki Kurumsal ve Hizmet Sağlayıcı liderler, devam eden pandemi öncesinde veya sırasında dijital stratejilerini geliştirme yönünde atılım yaparak aşağıdaki sonuçları elde ettiler:

CDW: Yönetilen hizmet sağlayıcısı CDW, Platform Equinix® üzerindeki birçok kuruluş için bir hayat kurtarıcı oldu. CDW, kendisinin ve küresel müşterilerinin uzaktan çalışanlarını destekleyen altyapıyı kuran firma olduğu için uzaktan çalışanların zorluklarını yakından biliyor. Ve bunu, bir başka önemli Equinix iş ortağı olan Cisco® ile yakın bir şekilde çalışarak Platform Equinix üzerinde başarıyla yapıyorlar.

Catchpoint: Catchpoint Dijital Deneyim İzleme platformu, BT Operasyonları ve DevOps ekiplerine, modern uygulamaların performans sorunları kullanıcılara yansımadan önce bunlar hakkında derinlemesine bilgi sağlar. Catchpoint’in bir Equinix Metal™ müşterisi olması sayesinde, Equinix Metal Ekibi, Catchpoint’i ve sağladığı verileri, müşterilerimizin internetin nasıl işlediğini daha iyi öğrenmesine ve anlamasına yardımcı olmak için bir araç olarak kullanır.

 

Yakınlık ve düşük gecikme süresinin yeni bir yenilik dalgasını başlattığı internetin üçüncü perdesindeyiz. Uzun süredir Equinix müşterisi olarak, küresel müşterilerimize bütünsel ve proaktif dijital deneyim izleme yetenekleri sunmak için dünya çapında birçok veri merkezindeki altyapıdan yararlanıyoruz. Müşterilerimiz, kritik Catchpoint içgörüleri sayesinde, dünya çapında milyarlarca tüketicinin ve çalışanın dijital deneyimlerini proaktif olarak izliyor ve optimize ediyor. Equinix Metal, yeni konumlara erişme engellerini azaltıyor, uçlara erişimi yaygınlaştırıyor ve Equinix'in genişleyen platform vizyonunu sergiliyor. Buna biz de katıldık ve Equinix Metal'in 18 yeni lokasyonunun tamamına yayılmayı planlıyoruz." - Mehdi Daoudi, Catchpoint'in Kurucu Ortağı ve CEO'su

Önce-bulut’tan önce-dijital’e sıçrama yapın

Önce-dijital bir stratejiye cesur bir adım atma zamanı şimdi. GXI, tüm sektörlerde ve birden fazla metropolde Kurumsal ve Hizmet Sağlayıcı dijital liderlerin neden önce-bulut stratejilerden önce-dijital stratejilere yükselmeleri gerektiğine dair etkileyici bilgiler sunuyor. Hangi sektörde veya dijital olgunluk aşamasında olursa olsun, Kuruluşlar ve Hizmet Sağlayıcılar, kendi önce-dijital yolculuklarını başlatmak veya hızlandırmak için GXI’de paylaşılan bilgi ve rehberlikten şu şekilde yararlanabilir:

 • Ara bağlantı bant genişliğinin sektör çapında büyümesi de dahil olmak üzere, küresel planda dijital dönüşümü şekillendiren makro trendler ve temel ölçütler hakkında değerli bir görüş elde ederek.
 • Kendi stratejilerini geliştirebilmek için Platform Equinix’de dijital liderlerin gözlemlenen stratejilerine ve dağıtım kıyaslama verilerine dayanarak önce-dijital bir işletme olmanın nasıl olduğunu değerlendirmek.
 • Dijital çekirdek, dijital ekosistemler ve dijital uç kombinasyonunu çözmek için dijital altyapının nasıl tasarlanacağını anlayarak, geride kalan değil öne geçen olmak.

Daha büyük rekabet avantajı için önce-dijital stratejilerinizi harekete geçirmek amacıyla dijital olgunluk düzeyinizle uyumlu temel dijital çekirdek ve uç metropolleri ve sektör ekosistemi dağıtımlarını görmek için GXI Sayı 5 raporundan yararlanın.

 

Şunları da okuyabillirsiniz:

GXI Sayı 5 Amerika Blogu

GXI Sayı 5 Asya-Pasifik Blogu

GXI Sayı 5 EMEA Blogu

 

 

[i] Ara bağlantı bant genişliği, taşıyıcıdan bağımsız sunucu barındırma hizmeti veren veri merkezlerinde iki taraf arasında özel ve doğrudan trafik alışverişi için sağlanan kapasitenin bit/sn cinsinden hesaplanan bir ölçüsüdür.

Avatar photo
Steve Madden Vice President, Equinix Research Group
Subscribe to the Equinix Blog